-  2021- 

                  Rozpoczynamy kolejny  rok                                            z  pszczołami.

                W 2021 r  matki znakujemy białym  kolorem.

             


                     08-01-2021 

         Rozpoczyna  sie nowy rok i kolejny sezon z pszczołami , dzis jest biało na  dworze i temperatura koło zera. Pszczoły zazimowane i czekaja  na wiosne . Obecnie pozwalam im odpoczywac tak aby w przyszłosci nie były zmeczone i mogły z radoscia rozpoczac swój nowy sezon zbiorów  - oczywiscie z korzyscia dla mnie :)

Chociaz styczen zaczyna sie podobnie jak poprzedni rok , obostrzeniami - bo panuje pandemia.Decyzje sa podejmowane tak ze nie mozna sie połapac o co w tym wszystkim chodzi .Kompletny chaos. Mam nadzieje ze przy pszczołach wszystko potoczy sie bez zadnych zawirowan  :) Od lutego zaczne stuk  puk czyli zbijac  ramki  dobrze ze mam  zapas na ten rok  :)

19-01-2021

 Mamy styczen  , a  ostatnie trzy dni były mrozne( tj od15-01-21  do  18-01-2021 r_ było - 17* mrozu  . Przymroziło i to ładnie - troszke sie martwiłam  bo nie mam za bardzo ocieplonych  rodzin , a powiedziwszy dokładnie to prawie  wcale  ale mam nadzieje ze pszczoły sobie poradza:)

 Jutro jest  zaprzysiezenie  Prezydenta USA Bidena-  po duzych problemach stwarzanych po przegranych Trumpa.  Dzis  tj 19 jet  głosowanie nad impeachmentem dla Trumpa - ciekawe jaki bedzie  wynik.

22-01-2021

Dzis od rana  jest ładna pogoda swieci słoneczko i jest +8 stopni*C  a, a trzy dni temu było -17*C   takie  anomalnie. Zaczynam  ocieplac ule  bo jak dotad były tylko powałka  lekkie plótno i daszek  teraz im  czapeczki zakładam  :).    Dzisiaj pszczoły  zaczeły juz od rana  przez całe południe  latac to ocieplajac  spojrzałam  jak wyglada   - jest dobrze  , pszczoły w róznej sile   ale trudno tez jednoznacznie ocenic bo zalezy   jak zimowane od gniazda przez nadstawke  do dwóch korpusów . Chociaz  dwie  rodziny były juz w drugim korpusie i to na 6 ramkach   - w tym przypadku bede musiała  przy najblizszym ociepleniu   pogody  sprawdzic pokarm_ narazie jest , ale nie wiem co z dołem - pusty czy zasklepiony pokarm.

 Zdarzył sie  jeden ul  z krata odgrodowa  - szok  -cóz  zdaza  sie . Zabralam  nadstawke  7 bitych ramek  z jedzeniem ,  na dole były pszczoły i miały jedzonko . Aby nie robic zbyt duzego zamieszania zostawiłam  na jednym korpusie  - czyli gniezdzie - ale bede musiała zobaczyc   lub za kilka dni oddac im  nadstawke  z pokarmem  .

 Podsumujac  22-01-2021  był pierwszy mały oblot pszczól.

20-02-2021

Po tygodniu  duzych mrozów-17 *C  od  paru dni  zrobiło sie cieplej  dzis  jest +*  w słoneczku . 

Czesc  pszczól zrobiła lekki oblot , szczególnie te co miały słonlko na wylotek skierowane.

 Mogłam zrobic delikatny przeglad  polegajacy  na posniesieniu daszka i oceny jedzenia  . Okazało sie  ze 3  (trzy ) rodziny padły  .Jedna  przez  mysz  ,a dwie pozostałe rodziny przez to .ze pszczoły nie przeszłyna pokarm.


NASA wyladował  łazik  na Marsie 18-02-202

10-04- 2021

Kolejny zimny dzien . a miało byc cieplutko. ostatnie 20 dni było ogólnie zimme moze tylko z trzy dni były ciepłe a potem zimno  snieg, wiatr / ogólnie do  ..............................

Teraz słucham wykładu mag inż, Marka Podlewskiego . Ciekawy wykład  co do karmienia  na zime wykonuje podobnie  czyli nie jest zle tylko ja nie umiem tego tak sprzedac  :)

03-05-2021

 Dzis jest Dzien Konstytucji

Od rana zimno,  a własciwie to od tygodnia  pszczoły nie lataja  bo zimno ,a w nocy były przymrozki. Pszczoły trzeba podkarmiac bo swoje zapasy  z zimy juz kurczą , a pszczól w ulach coraz wiecej i trzeba im  przygotowac jedzonko. W przeciwnym razie bedzie głodno w rodzinach , a konsekwencje głodu odbija  sie w rozwoju rodziny. Od 10  maja  ma sie troche ocieplic,  a ciepła  ma byc po 15  maja podobno. Jak na  razie to jest trudna sytuacja dla pszczól  i pszczelarza ,który musi cały czas czuwac nad stanem pokarmu w ulach.

07-05-2021

Od rana pszczoły lataj a i to przyjaznie, bo ostatnie dni jak było troszke cieplej to wylatywały ale były wkurzone :) 

Dzis  jest nie za ciepło ale momentami swiecisłonko i sa szczesliwe  ze moga  zbierac  pyłek i troche  nektaru . Oby było coraz cieplej  bo w przeciwnym  razie w dalszym ciagu trzeba bedzie  karmic, a juz co nieco placuszków zjadły.

26-05-2021

  Jeszcze tak zimnego maju to nie pamietam aby pszczoły nie bardzo sobie radziły. Ciagle pada  albo tak zimno jak dzis  , ze wylatuja tylko pojedyncze pszczoły. Jest godz 10  i 12 * C --  masakra.

Cały czs tylko monitoruje ilosc pokarmu bo jak zdarzy sie jeden  dwa dni  ciepłe to przyniosa nektar ale na własne potrzeby , które w tym czasie sa duze bo i duzo geb  do wykarmienia. 

mam dostac  matki na 1  czerwca az sie boje  co bedzie   przy takiej pogodzie.

31-05-2021

 hura  ciepły  dzien   chociaz  na koniec maja  jest  cieplutko  bez wiatru . 

Zrobiłam przeglad  rodzin jest  duzo czerwiu krytego , nie ma  oznak  do rójek . Tylko w trzech rodzinach  znalazłam  mateczniku  czyli jest dobrze  bałam  sie ze moze byc duzo  gorzej  i pszczoły beda chciały sie roic.. Zrobiłam  odkłady i dzis jake  po matki  mam  nadzieje  ze bedzie  dalej  ładna pogoda i matki bez przeszkód  sie unasienia.

 Jestesmy juz po II  szczepieniu  na covid -19  bez  zadnych problemów . mam  nadzieje ze swiat bedzie teraz  stał  otworem    :)

04-07-2021

Zaczął sie  lipiec i dzis jet od rana  około 20 * C  i pszczólki pracuja  , aby tak było chociaz  z tydzien  to przyniosa  midku z  lipy-  widac ruch  w pasiece. Wczoraj było wietrznie i duzo cieplej  , a pszczoły latały bo nalezy cosik przyniesc.  Wszystko zalezy  od warunków  pogodowych i wtedy roslinki nektaruja a pszczłki pracuja- oczywiscie  ze musza byc w ulu pszczoły  to tak dla tych co twierdza ze wystarczy tylko dobra linia pszczól  :) musi byc pszczoła , pogoda  odpowiednia ze rosliny nektaruja  i pozytek ,wtedy jest miodek  :)

Kupiłam  matki dobre przyjecia , ale to pózniej  opisze

25-07-2021 NA 14 ZAKUPIONYCH MATEK JEDNODNIOWEK  CZERWI 14 MATEK- jest dobrze

 Mam Facelie do czyszczenia  oj bedzie pracy, bo wczoraj kombajn  wymłócił.

Brak ocen
  • Share

Komentarze

Brak komentarzy

Nowy komentarz

* Please fill all required form field, thanks!