PSZCZOŁY - 2019   

                                                Matki  znakujemy kolorem  zielonym

    02-01- 2019r.

Nowy Rok jest ciepły i wietrzysty temperatura powyżej zera w okolicach 5*C.Ja zczynam Nowy Rok  z przeziebienim oby nie był to tak nieciekawy rok bo szykuje sie wyjazd do Kanady.

05-01-2019

Jak na zime to bardzo ciepło bo 2*C i zielono jak na poczatku wiosny , słoneczko kilka godzin jednak swieciło co w ostatnich czasach było wyjątkiem.Grudzin był bardzo smutnym , ponurym, wietrznym, deszczowym  miesiącemas niegu tyle co na lekarstwo.Moje dziecinstwo to : sniegu było równo z płotamim i mróz skrzypiący pod butami i słoneczko .W2019 to tylko wspomnienie o zimie, cóz  zapowiadaja zime :)Przeziebienie moje ustepuje ale za to paw zaczyna sapac , a pszczoły jak narazie nie psikaja tylko spokojnie zimują  :)

12-02-2019

Dzisiaj było słonecznie i ciepło , troszke wiał witr ale było w okolicy5*C . Zobaczyłam jaka jest sytuacja w rodzinach pszczelich, toz.tylko podnosiłam daszki i oceniałam ile jest pokarmu organoleptycznie. Okazało sie  ,ze ogólnie sytuacja  jest dobra ale dwie rodziny wypadły  jenda  z powodu głodu- musiały ja  obrabowac ( juz pózna jesienia ) bo dostała duzo pokarmu, Drugi przypadek trudno powiedzic ale ostatecznie chyba matka wypadła bo były  trutnie.Kupiłam ciasto w Luboniu.

23-02-2019

 Byłam na bardzo ciekawym  wykładzie dr.Małgorzaty Bienkowskiej na temat zwalczania warreozy naturalnymi srodkami,przez odpowiednie blokowanie matki w czerwieniu.Nic nie kupiłam  troszke żle zorganizowane  za maoło sprzedawców, a za duzo kupujacych , trzeba bedzie pojechac specjalnie na zakupy.Wyjazd udany.

Pogoda  słoneczna z małym wiatrem pszczoły nie oblatywały  leszczyny,brakuje z dwa stopnie tak aby było powyzej 13 *C tylko moze juz przekwitnąc leszczyna.Zbijanie ramek w tym roku idzie jakpo grudzie  musze sie naprawde zabrac  bo w takim tępie to mnie lato zastanie ,a ja  jeszcze bede je zbijac. Ogólnie to pszczoły dobrze przezimowały i jest duzo pokarmu .Wypadły dwie rodziny jedna z głodu ,druga chyba sie wyroiła jesienia  bo były trutnie, moze zadusiłam gdzies matke . To i tak jest na dana chwile  brdzo  dobrze tylko teraz zeby koncówka zimy dopisała i ruszył rozwój rodzin to powinno byc dobrze .

27-02-2019r.

Dzisiaj było w okolicy 12*C i mały wiatr , pszczoły zbierały pyłek z leszczyny i innych kwiatków. Sprawdziłam ostatnie rodziny pszczele  w starych ulach  tam jest gorszy dojscie. Pszczoły przezimowały dobrze pokarm jest , wilgoci brak ,reszty nie sprawdzalam tylko zamkłam .Sprzatniete pasieczysko  przez kultyrowanie duzo dzisiaj zostało zrobione. :)

27-03-2019

 W nocy był przymrozek , od rana swieci słonce pszczoły latają bardzo po wode , sa troszke wkurzone bo zle brzecza i sa nie zadowolone. Jest 10 godzina jak pogoda sie utrzyma i bedzie cieplej to chumorki sie tez poprawią :)  bo na wierzbie nie widac tylko przy wodzie multum pszczól. Było pare dni pochmurnych, zimnych , wietrznych to siedziały w domkach i sie denerwowaly  ,  teraz multum pracy,  a tu jeszcze zimno tylko słoneczko swieci. 

   30-03-2019

Dzisiaj od rana było cieplutko i pszczoły bardzo ładnie nosiły pyłek. Przejrzałam czesc rodzin  jest duzo jedzenia  matki czerwia , w kazdej rodzinie jest inna sytuacja ale ogólnie dobrze. Dołozyłam po ramce pustej tak aby matki miały gdzie czrwic, bo w niektórych rodzinach było troszke malo miejsca, przyniesiony pyłek i swiezy nakrop , a  duze zapasy zimowe pokarmu ograniczaja matke  w czerwieniu.  Na najblizsze dni ma byc ciepło.          

   22-04-2019

Drugi dzien Swiąt Wielkanocnych  jest godz. 10,15 zimno jak diabli około12*C . Tylko pojedyncze pszczoły wylatują z uli  po wode, wczoraj było cieplutko i ładniei pszczólki do poznego popołudnia  latały >pod wieczór juz robiło sie zimno. Zaczyna kwitnąc  rzepak co jest bardzo wczesnie - za duzy nie wyrósł bo ogólnie  jest brak deszczu i  bardzo sucho. Rozkwita  mniszek, a jabłonka pózna tez ma zamiar rozkwitnąc zawsze ona pierwsza rozwijała  pąki  (wpuszczałam pierwsze rodziny na magazyny)  a potem rzepak ,a w tym roku  jest odwrotnie . Boje sie ze w tym tęmpie to na początku lipca albo nawet na koniec czerwca moze byc juz po pozytku jak to wszystko w takim tempie rozkwita.  Pogode zapowiadają ekstremalną  od burzy piaskowei , wichur,  burz  normalnych i po 30 *C w tym tygodniu. zobaczymy.  

23-04-2019

Burza piaskowa momentami  nic nie widac . Pszczoły prawie nie wylatują z uli - tylko pojedyncze sztuki są  na wodzie  nawet bazant sie schował i nie było go w  wolierze..

03-05-2019

Zimno jak diabli w okolicy 10stopni w dzien , pszczoły tylko po wode latały ,a tak jakby ich nie było,tylko gdzieniegdzie było wodac ze  pszczoła przyleciała z pyłkiem . Bedzie problem jak sie  ociepli bo mogą sie roic, a dopiero na połowe przyszłego  tygodnia zapowiadają  ocieplenie,jutro ma padac snieg .Dobrze ze jest duzo pokarmu w rodzinach, był to dla mnie problem ale dzisiaj sie ciesze ze maja co do jedzenia . Przez moment jak było sloneczko i cieplej zajrzalam do ula to wiekszosc siedzi w  rodni i pod ramkami budje komórki  trutowe. Dziwne zdarzenie włozyłam  ramke trutowa dla zaczerwienia  29 kwietnia  były juz  jajka  ale  jak dzisiaj spojrzałam okazało  sie ze są znowu jajka . Pytanie co spowodowało ,ze nie ma larw tylko jajka, czyzby pszczoły wiedziały ze bedzie ciezki rok , wlasciwie w tych dorobionych komórkach  trutowych tez nie było  nawet jajek .Wlepiłam 200 arkuszy wezy mam jeszcze uszykowane ramki  do wlepiania  ale czy w tym roku  pszczoły to wyrobia ?Na młodych pszczołach i w czerwiu trutowym nie widac  wareozy  co nie oznacza  ze jej  nie ma -tylko jest mało.

04--05-2019

 Zimno , po południu zaczeło padac- zimno  w Niemczech spadł snieg

12-05-2019

Zimno 7*C pada deszcz  rzepak przekwita  czyli praktycznie po rzepaku w ulach tyle nakropu ze przezyja najblizsze ochłodzenie . Początek wiosny nie jest w tym roku ciekawy dla pszczól ale takie lata tez sie zdazają .

16-05-2019

Zimno cały czas tamperatura w okolicy 10*C , dzisiaj pada pszczoły siedza w ulach  nawet po wode wczoraj nie wylatywaly tak było brzydko. Boje sie myslec co bedzie jak sie ociepli podobno od jutra ,  zaczną sie roic . Wczoraj uszykowalam kilka pustych uli tak aby mogły zamieszkac nowe rodzinki gdyby sie roiły ,ale czy  one z tego skorzystają to juz inna sprawa. Ramki z weza zalozone do miodni tez nie mają za duzego powodzeni, topornie to w tym roku idzie ale przy tak kiepskiej pogodzie to nie ma sie co dziwic.Oby tylko pokarmu starczyło  do konca zimna obiecanki cacanki  a ciepło w polu.,

01-06-2019

 pierwszy dzien ciepła mozna było sprawdzic odkłady.Dzisiaj jest drugi i bardzo ciepło pszczoły pracuja i pomalutku szykuje sie do miodobrania jak pododa  nic nie wywinie to na sobote. zobaczymy.

09-07-2019

Jest  lato a temperatura 9*C nocą i trzeci dzien z rzedu 14*C w dzien  pochmurno i zimno. Zostało  mi 13 rodzin w których nie zdazyłam  zabrac miodu  - ciekawe czy juz  wszystko zjadły(: . 

Miodu  w tym roku bardzo mało - ale dobre i to ze zarobiły na jedzenie- jest chociaz  z czegos mozna sie cieszyc  :)  bo mogły wcale nie zapracowac  na  zakarmienie..W tym roku lipa juz przekwitła na początku lipca,  dzisiaj juz dawno po lipie,i brakuje jakiegos pozytku tylko pojedyncze kwiaty - tragedia.  

W tym roku jest jeszcze  bardzo duzo wareozy - intensywne zwalczanie- aby przygotowac pszczoły do zimy. 

Jeszcze na poczatku lipca nie myslalam  o zimie tak dosłownieto zawsze był koniec lipca  albo poczatek sierpnia- jak zagospodarowywacpszczoły na przyszle lata  potrzebna  zmiana roslinnosci w naszym kraju ale co? Zmiana  klimatu widac gołem okiem , najgorszom  rzeczą  jest brak wody.  W przyszłosci grozi susza i coraz  wiekszymi  klopotami, bo przy naszych uprawach sezon pszczelarski bedzie coraz krótszy.

17-12-2019

 Mineło troszke czsu jak ostatnio pisłam . czastak szybko biegnie juz za pasem swieta i Nowy Rok. Dzisiaj jest wyjatkowociepło bo w okolicy 10*C a zapowiadaja do 14*C .Troszke sie martwie bo jak na ten czas to bardzo wysoka temperatura,oby znowu wiosna nie była zimna, ale na to to nie mamy zadnego wpływu, moze minimalny jezeli zadbamy o srodowisko i nie bedziemy tyle dymic.

Byłam na Apimondi w Kanadzie  -Montreal. Wystawowy przestrzen bardzo duza i wystawców tez  co nieco  nasze firmy bardzo dobrze sie zaprezentowały i zdobyły nagrody- szczególnie duzo zebrał ŁYSON.

Powtórze to co mówie  nasze pszczelarstwo jest naprawde dobrze rozwiniete i nie mamy sie czego wstydzic w stosunku do całego Swiata.Zwiedzilismy kilka pasiek od małej pokazowej dla dzieci w parku  . Bardzo fajnie prowadzonej przez młodego pszczelarza  naukowca, gdzie przekazywał swoja wiedze w przygotowany miejscu, oraz prowadził do pasieki i mozna było zapoznac sie z pszczelarstwem od strony praktycznej.

Druga pasieka  to wieksza w trakcie rozbudowy  u nas takie rzeczy by nie przeszły aby miód i ocetowocowy na miodzie w jenym pomieszczeni był.Bez rewelacji

 Trzecia  pasieka to juz duze przeciewziecie linia technologiczna do miodu . Wszystko oky . Pasieka  rodzinna  około 8000 rodzin. Problemy podobne jak u nas . 

  W kazdej  z pasiek  walka z wareoza i chemia. Podobnie jak u nas. 


27-12-2019

 Dzien pochmurny ale ciepło w granicach + 5*C. przed swietami to nawet pszczoły latały nie mocno ale wychodziły z uli było w okolicy+11*C jak na te zime to raczej wiosna . zobaczymy jakie temperatury beda  wiosna  oby nie minusowe. Do Nowego  Roku  zostało pare  dni zapowiadają ochłodzenie ?

Brak ocen
  • Share

Komentarze

Brak komentarzy

Nowy komentarz

* Please fill all required form field, thanks!