Kłosowiec fenkułowy (Agastache foeniculum (Pursh) Kuntze)Roślina wieloletnia z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), pochodząca z Ameryki Północnej, gdzie uchodzi za jedną z najlepszych roślin miododajnych. Uprawiany pod nazwą lofant - pachnie anyżem. Dorasta do 80-120cm. Wydajność miododajna 600 kg/ha, pyłkowa 160 kg/ha (Jabłoński, Kołtowski 2001). Miód z kłosowca jest przejrzysty, ze złocistym odcieniem, bardzo przyjemny w smaku i wartościowy.Zakwita już w pierwszym roku uprawy. Plantacje kłosowca nie są zbyt trwałe. Dla poprawy kondycji roślin zaleca się ścinanie pędów zaraz po przekwitnięciu.Obok entuzjastycznych uprawy kłosowców pojawiają się wśród pszczelarzy również opinie o jego niewielkiej przydatności dla pszczół. Te negatywne opinie są najprawdopodobniej wynikiem uprawy kłosowca na słabych glebach w warunkach deficytu wilgoci. Rośliny z takich upraw odwiedzaną są głównie przez trzmiele.

 Lofant ma liczne zastosowania lecznicze:

- )  uelastycznia naczynia krwionośne, pośrednio wpływając regulująco na pracę serca.  

- )  wzmocnienia  układ odpornościowo-biologicznego organizmu.

- )  stosowany przy inhalacjach, kąpielach leczniczych dla dzieci i ludzi starszych, pozytywne rezultaty daje przy leczeniu chorób skórnych wywołanych grzybicą.

- ) Napar z lofantu (2 łyżeczki od herbaty wysuszonych kwiatów zalanych szklanką wrzątku) wpływa uspokajająco na organizm, a wypity wieczorem poprawia sen.

 -) Kłosowiec ( Lofant) ma Ma zastosowanie w perfumerii i w produkcji mydła, może też służyć do aromatyzowania ciasta i kisielu.Gatunkiem podobnym jest kłosowiec pomarszczony - Agastache rugosa (Fisch. Et Mey.) Kuntze, pochodzący z Dalekiego Wschodu zwany również koreańską miętą. Dorasta do 150 cm, zakwita na przełomie czerwca i lipca (kwiaty białe), miododajność 500 kg/ha, wydajność pyłkowa 100kg/ha.Obok tych dwóch obecnie dość powszechnie uprawianych przez pszczelarzy gatunków kłosowców w ogródkach pszczelarskich spotyka się dorastającego do 2,5 m wysokości kłosowca olbrzymiego - Agastache nepetoides (L.) Kuntze – roślina dwuletnia, zakwita pod koniec lipca i kwitnie około 5 tygodni, wydajność miodowa 400 kg/ha oraz kłosowiec meksykański - Agastache mexicana (Kunth.) Link. & Epling. – dorastająca do 80 cm, niezbyt trwała bylina, bardzo chętnie oblatywana przez pszczoły.

Kolor kwiatu
Najczęściej niebiesko-fioletowy. Są formy i odmiany białokwiatowe.
Stanowisko
Na temat stanowiska można powiedzieć tylko jedno. To nie może rosnąć w cieniu. Już czasem zalecany półcień nie jest najlepszym wyborem.

Wymagania i pielęgnacja

Agastache są rodzime dla obszarów suchych o słabej glebie. Nie powinno się sadzić rośliny, gdzie gleba jest zbyt bogata i dobrze wilgotna. Nie umrze to fakt, lecz jej pędy dorosną do maksymalnej możliwej wysokości, będą wiotkie i byle deszcz sprawi, że pochylą się ku ziemi. Także kłosy będą krótsze bardziej luźne, a co za tym idzie krótsze kwitnięcie rośliny. Tylko pierwsze 20 dni, kiedy roślina rośnie wolno i potrzebuje podlewania w czasie upałów, takie stanowisko będzie sprzyjać, lecz już po pojawieniu się piątego listka roślina przyspiesza i mamy klops. Lepiej małe roślinki podlewać niż sadzić na niewłaściwym stanowisku. Gdyby nam się nie trafiło z miejscem, pamiętajmy że przesadzać można tylko młode roślinki właśnie gdzieś do 5 listka. Potem tworzy się bardzo długi korzeń palowy i z każdym dniem później przesadzona roślina ma niewielkie szanse na przyjęcie się, nie mówiąc już o roślinie dwuletniej. Tak na marginesie – kto ma ogródek warzywny powinien przenieść tam część samosiejek. Z uwagi na bardzo dłuży oblot przez owady, kwitnące pomidory i inne warzywa tylko na tym skorzystają.

Aktualna ocena: 4
  • Share

Komentarze

Brak komentarzy

Nowy komentarz

* Please fill all required form field, thanks!