Oglądasz posty z July, 2015

ROSLINY MIODODAJNE

Esparceta siewna (Onobrychis vicifolia Scop) jest wieloletnią, wytrzymałą na mróz i suszę wartościową rośliną pastewną należącą do rodziny bobowatych (Fabaceae). Wykształca groniaste kwiatostany na długich bezlistnych rozgałęzieniach. wiaty o różowym zabarwieniu, z ciemniejszymi prążkami, wytwarzają nektar łatwo dostępny dla pszczół. Esparceta zakwita pod koniec maja i kwitnie około 4 tygodni. Wydajność miodowa wynosi 180 kg z ha. Miód z esparcety jest jasny o bardzo przyjemnym aromacie.

Continue reading

Facelia błękitna

Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia), inaczej wiązanka wrotyczowa, z Ameryki Północnej dotarła do Europy dopiero w XIX w. i początkowo traktowana była jako roślina ozdobna. Obecnie uprawiana jest jako międzyplon ścierniskowy, na paszę i nawóz zielony.Pszczelarze uprawiaja do jej duzej miodnosci- czyli roslina miododajna  Wydajnosc  miodowa ( róznie podają)  od 180 do 1100 kg z ha .

Continue reading

silva rerum - zbiór rozmaitych wiadomosci

Reptilianie (także Saurianie, Jaszczuroludzie, Istoty Gadzie) – rzekomo istniejąca rasa humanoidalnych gadów, najczęściej przedstawianych jako obdarzone inteligencją i zdolne do upodobnienia się wyglądem do ludzi. Pojawiają się w utworach z gatunku fantastyki, fantastyki naukowej, teoriach spiskowych czy ufologii. Jednym z pierwszych osób rozpowszechniających teorię istnienia reptilian był David Icke, według niego pochodzące z kosmosu jaszczury przejęły władzę nad ludźmi a najbardziej wpływowe osoby na ziemi m. in. brytyjska królowa czy amerykańscy prezydenci to w rzeczywistości reptilianie.

Continue reading

Kłosowiec

Kłosowiec fenkułowy (Agastache foeniculum (Pursh) Kuntze)Roślina wieloletnia z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), pochodząca z Ameryki Północnej, gdzie uchodzi za jedną z najlepszych roślin miododajnych. Uprawiany pod nazwą lofant - pachnie anyżem. Dorasta do 80-120cm. Wydajność miododajna 600 kg/ha, pyłkowa 160 kg/ha (Jabłoński, Kołtowski 2001). Miód z kłosowca jest przejrzysty, ze złocistym odcieniem, bardzo przyjemny w smaku i wartościowy.Zakwita już w pierwszym roku uprawy. Plantacje kłosowca nie są zbyt trwałe. Dla poprawy kondycji roślin zaleca się ścinanie pędów zaraz po przekwitnięciu.Obok entuzjastycznych uprawy kłosowców pojawiają się wśród pszczelarzy również opinie o jego niewielkiej przydatności dla pszczół. Te negatywne opinie są najprawdopodobniej wynikiem uprawy kłosowca na słabych glebach w warunkach deficytu wilgoci. Rośliny z takich upraw odwiedzaną są głównie przez trzmiele.

Continue reading